Place determine edward cullen C. Reed determined because Higley work for 15 lots of while national jail.nike air max canada If perhaps my husband physical abides to be removed, Reed says, Higley needs to register to be the sexual intimacy arrest and turn into administered forever. Present when June, Higley pleaded sinful to producing child porn once the colonial federal bureau of investigation agony brought about this man's indictment.Higley supports were living regarding Stagecoach in reference to his mother for decades, And is especially motorized wheel chair chained.Yr after,air jordan canada He recognized your Jeremiah Higley footing in promoting particular attention and understanding in the region of equipment young ones. 6 neat ways to prepare all your entire laundry washing room6 reliable ways companion pets exactly who seem to give to us roomThe excellent merchandise all year-round, One should be open own apartment dances,louis vuitton nz Cosy snuggles and moreover unconditional really enjoy, Need to receive other promotional merchandise on the. These are five odors that have been shown to healthy temporarily ease.While we not able to almost forever examine through the bedroom at their any hour in manufactured,ghd nz We are able trapp themselves consisting of exciting nose grow older.

"Gül" denince... floratimes...

GÜL BAKIMI

Gül, ihtiyaçları zamanında karşılandığı sürece, bulunduğu mekanı neşelendiren uzun ömürlü bir süs bitkisidir. Çiçek Zamanı Ltd. Şti. olarak sizlere sunduğumuz Minyatür, Baston ve Kokulu Bahçe Güllerimiz 12 ay boyunca periyodik olarak çiçek verebilir. Yapmanız gereken sadece aşağıda belirttiğimiz bakımı düzenli olarak sağlamaktır.

1. YER SEÇİMİ

Doğru mekan seçiminin sağlıklı bitki için ön koşul olduğunu lütfen unutmayın.

1.    Profesyonel yetiştiricilikte gül için "güneşin çocuğu" sıfatı kullanılır. Bunun nedeni güneş ışığının gül için hayati öneme sahip olmasıdır. Bu nedenle satın aldığınız gülün mutlaka pencere kenarı gibi bol güneş ışığı alabilecek bir yerde tutulması şarttır. Güneş ışığı alamayan bitkilerin yaprakları çok kısa bir süre içinde sararır ve goncalar ile birlikte dökülür. 

2.    Oda sıcaklığının 12-33 °C aralığının dışında olması, gülünüzün yapraklanma ve çiçeklenmesinde problem yaratır.

3.    Gülünüz, asla hava cereyanı olan yerlerde (örn. klima karşında veya açık iki pencere arasında) tutulmamalıdır.

4.    Bahçenize dikmek için de yine güneş gören bir yer seçmelisiniz. Eğer Akdeniz veya Ege gibi çok sıcak bir bölgede iseniz; sadece sabah güneşi veya akşam güneşi gören bir yer daha uygun olabilir.

 

2. SULAMA

Saksı gülünde sulama düzeni çok önemlidir. Suyun fazla yada az verilmesi sorun yaratacaktır. Gülünüzün ihtiyaç duyduğu su miktarı ve sulama aralığı mevsimsel olarak değişiklik gösterir. Buna göre gerekli sulama şekli aşağıda belirtildiği gibidir.

1.    Kış Dönemi:                    Güneş ışığı yoğunluğunun düşük olduğu Ekim-Şubat ayları arasında 2 günde 1 defa 50 ml su (yarım çay bardağı) verilmelidir. Budama yapıldıktan sonraki 10 gün içinde sulama sıklığı 3 günde 1 defa 50 ml olarak değiştirilmelidir.

2.    Bahar ve Yaz Dönemi:   Mart-Eylül döneminde ise 2 günde 1 defa 100 ml su (1 tam çay bardağı) verilmelidir. Yine bu dönemde de budama yapıldıktan sonraki 10 gün içinde sulama sıklığı 3 günde 1 defa 100 ml olarak değiştirilmelidir.

3.    Dış mekandaki güller için ise toprağın aşırı kuru yada aşırı ıslak olmaması yeterlidir. Sulama için toprağın kontrol edilmesi ve buna göre karar verilmesi gerekir.

 

3. BUDAMA

Gül bitkisi uygun şartların sağlanması durumunda sürekli olarak çiçek verir. Çiçeklenme süresi çeşide ve mevsimsel şartlara bağlı olarak yaz aylarında 20-25 gün, kış aylarında da 30-40 gün kadar sürer. Çiçeklerin tamamen solmasından sonra tekrar çiçeklenmenin sağlanabilmesi için mutlaka uygun şekilde budama yapılması gerekmektedir. Baston ve minyatür saksı gülleri için yapılması gereken budama işlemi aşağıda belirtildiği gibidir.

Baston Gül:      Şekil 1'de gösterildiği gibi çiçek açan ana dal, üzerindeki 5 yaprakçıklı ilk yaprağın 5 mm üzerinden keskin bir bahçe makası ile zedelemeden kesilmelidir. Bu işlem tüm çiçekli dallar için tekrarlanmalıdır. Şekilde kırmızı noktalar ile belirtilen bölgeler budamanın yapılacağı yerleri göstermektedir. Ayrıca ana gövde üzerinde ortaya çıkabilecek yabani sürgünler de Şekil 2'de gösterildiği gibi gövdeye sıfır olacak şekilde kesilerek temizlenmelidir. Yabani sürgünleri yapraklarının farklı olması ile tespit edebilirsiniz.

 

 

    

Şekil 1 - Resmi büyütmek için lütfen tıklayınız.  

Şekil 2 - Resmi büyütmek için lütfen tıklayınız.

 
Minyatür Gül:      Şekil 3'te gösterildiği gibi çiçek açan ana dal, üzerindeki 5 yaprakçıklı ilk yaprağın 5 mm üzerinden keskin bir bahçe makası ile zedelemeden kesilmelidir. Bu işlem tüm çiçekli dallar için tekrarlanmalıdır. Şekilde kırmızı noktalar ile belirtilen bölgeler budamanın yapılacağı yerleri göstermektedir.

Şekil 3 - Resmi büyütmek için lütfen tıklayınız. 

Bahçe Gülü:      Şekil 4'te gösterildiği gibi çiçek açan ana dal, dalın kalınlığına bağlı olarak üzerindeki 5 yaprakçıklı ilk yada ikinci yaprağın 5 mm üzerinden keskin bir bahçe makası ile zedelemeden kesilmelidir. Kalın ana dallarda en az 2 göz, ince ana dallarda ise sadece 1 göz bırakılması uygun olacaktır. Bu işlem tüm çiçekli ve ince dallar için tekrarlanmalıdır. Şekilde kırmızı noktalar ile belirtilen bölgeler budamanın yapılacağı yerleri göstermektedir. Ayrıca aşının altında ortaya çıkabilecek yabani sürgünler de Şekil 5'de gösterildiği gibi gövdeye sıfır olacak şekilde kesilerek temizlenmelidir. Yabani sürgünleri yapraklarının farklı olması ile tespit edebilirsiniz.

 

 

    

Şekil 4 - Resmi büyütmek için lütfen tıklayınız.  

Şekil 5 - Resmi büyütmek için lütfen tıklayınız.

 

4. SAKSI DEĞİŞİMİ

Her ilkbaharda saksı toprağının kontrol edilmesi gerekmektedir. Topraktaki doğal olarak biriken ölü köklerin yoğunluğunun artması veya toprağın havadarlık özelliğinin kaybolması (toprağın kesekli bir durum alarak sertleşmesi) durumunda saksı değiştirilmesinde fayda vardır. Bu durumda aynı saksı veya bir büyük boy saksı kullanılmalıdır. Köklere zarar vermeden eskimiş toprak kabaca ayıklanır. Bu işlem, kökler su dolu bir kovaya batırılarak kolaylaştırılabilir.

Çiçekçilerde bulabileceğiniz saksı toprağı, saksı tabanına 2 cm kalınlıkta serilir. Daha sonra bitki gövdesinden tutularak, kabaca temizlenmiş kökler havada kalacak şekilde saksı içine yerleştirilir. Bu esnada bitkiyi bırakmadan, saksının önce yan kısımları, sonra da üst bölüm yeni toprakla doldurulur. Bu işlem sırasında toprağın aşırı sıkıştırılmamasına dikkat edilmelidir. Saksı değiştirmeden sonra bitkiye 300 ml (3 çay bardağı) su verilir. Su verildikten sonra toprağın sıkışması ile eksilen saksı toprağı tamamlanır.

5. HASTALIK VE ZARARLILAR

Uygun iklim koşulları sağlandığı takdirde bitkinizin hastalanması ihtimali çok düşüktür. Ancak herhangi bir zararlı (kırmızı örümcek, pamuklu bit vs.) veya hastalıkla (külleme, pas vs.) karşılaşılması durumunda bitkinin yeşil aksamının günün erken saatlerinde bol su ile yıkanması ve rutubetsiz bir ortamda kısa süre içinde kurumasının sağlanması çözüm olabilir.

Çözüm bulamadığınız problemleriniz için bize yazabilirsiniz.

info@floratimes.com

© Copyright Çiçek Zamanı Ltd. Şti. 2015